The Arabic Infancy Gospel of the Savior (in Ukrainian)

Translated from primary English translation (view in website).

Translated by Oleksandr Korytskyy

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, єдиного Бога.

З поміччю і ласкою Всевишнього ми розпочинаємо писання книги чудес нашого Господа, Вчителя та Спасителя Ісуса, яку назвали Євангеліє дитинства: в мирі Господа. Нехай так буде.

1. Ми знаходимо, що слідує в книзі Йосипа-первосвященика, який жив в часи Христа. Дехто каже, що він Каяф. Він сказав, що Ісус говорив, і воістину, ще коли лежав у колисці, Його матері Марії: я – Ісус, Син Бога, Логоса, якого ти народила, як ангел Габриїл оголосив тобі; і мій Отець послав мене для спасення світу.

2. В триста дев’ятому році ери Олександра, Август видав едикт, що кожен чоловік повинен зареєструватися в місці свого народження. Йосип тоді піднявся і, взявши свою дружину Марію, вийшов з Єрусалиму та прийшов до Вифлиєму, щоб зареєструватися разом з своєю дружиною в місті народження. І підійшовши до печери, Марія сказала Йосипу, що вже при часі, і що не може увійти в місто; але, сказала вона, зайдімо в цю печеру. Відбулося це на заході сонця. І Йосип, поспішаючи, вийшов, щоб знайти жінку, яка б була коло неї. Коли, відповідно, він це робив, побачив стару єврейку з Єрусалиму, та сказав: Підійди сюди, добра жінко, та увійди в цю печеру, де є жінка при часі.

3. Коли після заходу сонця стара та Йосип з нею, підійшли до печери, вони обоє увійшли. І побачили, що печера наповнена світлом більше, ніж від мерехтіння ламп та свічок, і гарнішим, ніж світло сонця. Дитя, вдягнене в пелюшки, смоктало груди Діви Марії, Його матері, покладене в ясла. І коли вони обоє чудувалися з цього світла, стара запитала Діву Марію: Чи ти матір цього Дитя? І коли Діва Марія дала згоду, та сказала: Ти не така, як всі дочки Єви. Діва Марія сказала: Як мій син не має рівних серед дітей, так і його матір немає рівних серед жінок. Стара відповіла: Моя пані, я прийшла, щоб отримати платню; я довший час була вражена паралічем. Наша пані Діва Марія сказала їй: Поклади свої руки на дитя. І коли стара так зробила, була негайно зцілена. Тоді вийшла вперед, кажучи: Відтепер я буду супроводжувати і прислуговувати цьому дитяті до кінця днів моїх.

4. Тоді прийшли пастирі; і запаливши вогонь раділи сильно, бо з’явилися їм небожителі, славлячи і святкуючи народження Всевишнього. І поки пастирі теж прославляли, печера неначе перетворилася в той час на храм горішнього світу, бо і небесні і земні голоси чествували і звеличували Бога з нагоди народження Господа Христа. І коли та стара єврейка побачила прояв всіх чудес, вона подякувала Богу, кажучи: Дякую Тобі, Боже, Бог Ізраїлю, бо мої очі побачили народження Спасителя світу.

5. І настав час обрізання, тобто восьмий день, дитину потрібно було обрізати згідно закону. Тож вони обрізали Його в печері. А стара єврейка взяла частинку шкіри, але дехто каже, що взяла пуповину, і поклала в глечик старої нардової оливи. І мала вона сина, продавця мазей, і давши йому глечик, сказала: Дивись, не продавай цей глечик з нардовою маззю, навіть якщо пропонуватимуть триста динарів. І це той самий глечик, який Марія-грішниця купила і помазала голову і ноги Господа Ісуса Христа, і обтерла своїм волоссям. Десять днів по тому, вони пішли з Ісусом до Єрусалиму; а на сороковий день після Його народження принесли в храм, представили Його перед Господом та жертвували за Нього, згідно закону Мойсеєвого, що говорить: Кожен народжений чоловік [що відкриває лоно], повинен бути присвячений святому Богу.

6. Тоді старий Сімеон побачив Його сяяння, наче стовп світла, і Діву Марію, Його непорочну матір, що раділа над Ним, несучи Його на руках. І ангели, славлячи Його, стояли навколо Нього колом, як охоронці життя навколо короля. Тому Сімеон квапливо підійшов до Діви Марії з розпростертими руками, кажучи до Господа Христа: Тепер, мій Господи, дозволь Твоєму слузі відійти з миром, згідно з Твоїм словом; бо очі мої бачили Твоє співчуття, яке Ти приготував для спасіння всіх народів, світло для всіх націй, та славу Твоєму народу Ізраїля. Була там також пророчиця Ганна присутня, і підійшовши, дякувала Богу і називала Діву Марію благословенною.

7. І було це в часі, коли Господь Ісус народився у Вифлиємі в Юдеї, в часи царя Ірода, волхви [маги] прийшли зі сходу в Єрусалим, як Зерадухт передбачив, і мали з собою дари, золото, ладан та миро. І вихваляли Його, і дарували Йому дари. Тоді Діва Марія взяла одну з пелюшок, та через малість свого достатку, дала їм; і взяли вони пелюшку з найбільшими знаками пошани. І в цей же час з’явився їм ангел у вигляді тієї зірки, що привела їх сюди в їхній мандрівці; і пішли вони за тим світлом, доки не прибули до своєї країни.

8. І царі та старійшини їхні разом прийшли до них, питаючи, що вони бачили чи вчинили, як дійшли і повернулися, що принесли з собою. І показали вони пелюшку, яку дала їм Діва Марія. Тоді святкували вони, і, згідно з своїми звичаями, запалили вогонь і поклонялися йому, і кинули туди пелюшку; і схопило полум’я цю пелюшку і огорнуло її. І коли догорів вогонь, вийняли вони пелюшку таку ж, як і була, ніби полум’я і не доторкалося до неї. І почали вони її цілувати, і класти на голови і очі, кажучи: Це дійсно правда без сумніву. Справді велика подія, що вогонь не зміг спалити чи знищити пелюшку. І тоді взяли вони її і з найбільшими почестями поклали між своїми скарбами.

9. І коли Ірод побачив, що волхви залишили його і не повернулись до нього, призвав священиків та мудреців, та сказав їм: Покажіть мені, де Христос повинен народитися. І коли відповіли йому: У Вифлиємі в Юдеї, задумав він умертвити Господа Ісуса Христа. І з’явився ангел Господній Йосипу уві сні та сказав: Піднімись, візьми хлопчика і Його матір, та йдіть в Єгипет. Тоді він піднявся з півнями і вирушив.

10. Поки він збирався вирушити в мандрівку, ранок настав його в недовгій дорозі. І тепер він наближався до великого міста, де був ідол, якому інші ідоли та боги дарували дари та обітниці. І стояв перед цим ідолом священик, що служив ідолу, котрий, як тільки Сатана говорив з цього ідола, повідомляв про це мешканцям Єгипту та прилеглих територій. У цього священика був трирічний син, в якого вселилося кілька демонів, і він багато говорив та висловлювався; і коли демони керували ним, він роздирав свій одяг і залишався роздягненим, кидаючи каміння в людей. І був у цьому місті шпиталь, присвячений тому ідолу. І коли Йосип та Діва Марія увійшли в місто та оминули той шпиталь, жителі були дуже налякані; і всі старійшини та священики ідолів разом прийшли до цього ідола, та сказали: Що за смута та хвилювання постали в нашій землі? Ідол відповів їм: Бог прийшов сюди таємно, який є справжнім Богом; жоден з інших богів, крім Нього, не варті святого поклоніння, бо Він справді Син Божий. І коли ця земля усвідомила Його присутність, затремтіла по Його прибутті, і рухалася та дрижала; і ми надзвичайно боїмося величі Його сили. І в цій же годині той ідол впав, і коли він впав, мешканці Єгипту та інші втікали разом.

11. І син священика, знову під владою своєї хвороби, увійшов у шпиталь, і там наштовхнувся на Йосипа і Діву Марію, від яких всі інші втекли. Діва Марія попрала пелюшки Господа Христа, і розвісила їх на якомусь дереві. Той хлопець, одержимий демонами, тоді підійшов і взяв одну з пелюшок, та поклав собі на голову. Тоді демони, втікаючи у формі вороння та гадюччя, почали виходити з його уст. Хлопець, негайно зцілений за наказом Господа Христа, почав вихваляти Бога, і тоді дякував Господу, який його зцілив. І коли його батько побачив його зціленого, він сказав: Мій сину, що з тобою трапилося? І яким чином ти зцілився? Син відповів: Коли демони кинули мене на землю, і пішов до шпиталю, де знайшов величну жінку з хлопчиком, де щойно випрані пелюшки хлопчика жінка розвісила на дереві: одну з них я поклав собі на голову, і демони полишили мене та втекли. Зрадів з цього дуже батько, і сказав: Сину мій, можливо, що цей хлопчик і є Син Бога живого, який створив небеса і рай: бо коли прийшов він до нас, ідол розбито було, і всі боги пали, і зникли через силу його величі.

12. Тут відбулося пророцтво, в якому сказано: З Єгипту покликав я свого сина. І Йосип, і Марія, коли вони почули, що ідол впав і зник, затремтіли і перелякані були. І сказали вони тоді: Коли ми були в землі ізраїльській, Ірод думав умертвити Ісуса, і з цієї причини вирізав всіх дітей Вифлиєму та околиць; і не сумніваємося, що єгиптяни, як тільки почують про падіння ідола, спалять нас заживо.

13. Йдучи звідти, вони проходили місце, де були розбійники, які пограбували кількох чоловік, їх багаж і одяг, і зв’язали їх. І почули тоді розбійники почули сильний шум, схожий на шум величного царя при виході з міста з своєю армією, колісницями і барабанами; і розбійники перелякалися цього, і залишили все награбоване. І їхні полонені повставали, порозв’язували свої пута один одному, познаходили свої речі та пішли геть. І коли вони побачили Йосипа та Марію, що надходили до того місця, сказали їм: Де той цар, почувши величні звуки надходження якого, розбійники полишили нас, і нам вдалося безпечно втекти? Йосип відповів їм: Він прийде за нами.

14. Потім вони прийшли в інше місто, де була одержима жінка, якою оволодів проклятий і бунтівний Сатана, коли вона одного разу вийшла вночі до води. Вона не могла ані носити одяг, ані жити в домі; і як вона не була часто прив’язана ланцюгами і ременями, все рівно розривала їх, і тікала роздягненою у відхожі місця; та, стоячи на роздоріжжях і цвинтарях, вона продовжувала кидати камінням в людей, і принесла багато бід своїм друзям. І коли Діва Марія побачила її, пошкодувала; і через це Сатана негайно вийшов з неї та втік у формі юнака, кажучи: Горе мені від тебе, Марія, і від твого сина. Так та жінка вилікувалась від своїх мук, і повернулись відчуття до неї, і зашарілася від своєї оголености; і встидаючись погляду чоловіків, пішла додому до друзів. І одягнувши якийсь одяг, розповіла про справу своєму батькові і друзям; а оскільки вони були старійшинами міста, то прийняли Діву Марію і Йосипа з найбільшою шаною і гостинністю.

15. Наступного дня, забезпечені ними провізією для своєї подорожі, вони пішли, і ввечері того ж дня прибули в інше місто, де святкували весілля; але, через хитрощі Сатани та роботу чарівників, наречена подурніла і не могла і слова сказати. І після того, як Діва Марія вступила у місто, несучи свого сина Господа Христа, ця глупа наречена побачила її та розпростерла обійми до Господа Христа, притулила до себе і взяла Його на руки, і міцно тримала Його, і цілувала Його, і схилялася над Ним, колишучи Його. Негайно послабився вузол її язика, відкрилися її вуха; і вознесла подяку та хвалу Богу, бо Він повернув їй життя. І цю ніч жителі того міста раділи великою радістю, і думали, що Бог і Його ангели спустилися до них.

16. І залишалися там три дні, прийняті з великою пошаною, і чудово живучи. Опісля того, як їм надали провізію для їхньої мандрівки, вони вийшли і пішли до іншого міста, в якому вирішили провести ніч, бо воно було велике. І була у цьому місті чарівна жінка. І одного разу, коли вона пішла купатися на річку, з’явився проклятий Сатана, у формі змія, стрибнув на неї, обкрутився навколо її живота; і відтоді, як тільки наступала ніч, він тиранічно причиняв їй біль. Ця жінка, побачивши Діву Марію та дитя Господа Христа на її руках, була вражена бажанням до Нього, і сказала до пані Діви Марії: О, пані, дай мені цю дитину, щоб я могла його носити та цілувати. Тому дала вона Його цій жінці; і коли принесли Його до неї, відпустив її Сатана, і втік і покинув її, і ніколи більше жінка не бачила його після цього. Тому всі, хто були присутні, вихваляли Всевишнього Бога, а та жінка обдарувала їх щедрими дарами.

17. Днем пізніше, та сама жінка взяла запашну воду, щоб омити Господа Ісуса; і після того, як вона Його омила, вона взяла воду, якою омивала і вилила частину її на дівчину, що жила там, тіло якої було біле від прокази, і омила її цією водою. І як тільки вона це зробила, дівчина вилікувалась від прокази. І мешканці міста сказали: Немає сумніву, що Йосип, Марія та той хлопчик боги, а не люди. І коли вони збиралися йти від них, дівчина, що вилікувалася від прокази, підійшла від них, і просила їх дозволити супроводжувати їх.

18. Коли вони дали свій дозвіл, вона пішла з ними. І потім підійшли вони до міста, де був замок найвідомішого князя, що утримував будинок для звеселяння чужинців. Вони завітали в це місце; а дівчина відійшла до жінки князя; і знайшла її в плачу та смуті, і запитала, чому та плаче. Не дивуйся, сказала та, з моїх сліз; бо я переповнена великим горем, яке ще нікому не розповідала. Можливо, відповіла дівчина, якщо ти відкриєшся мені та розповіси його мені, я знайду ліки від нього. Сховай цю таємницю тоді, сказала князівна, і не розповідай нікому. Я була одружена з князем, що був королем і правителем багатьох міст, і довго з ним жила, але він не мав від мене сина. І коли нарешті я народила йому сина, він був прокажений; і як тільки він побачив його, відвернувся з огидою та сказав до мене: Або вбий його, або дай йому годувальницю, щоб виховувала його в місці, про яке ми ніколи більше не почуємо. Після цього я не зможу мати нічого з тобою і більше ніколи тебе не побачу. Не знаю, що робити з цього приводу, і я переповнена жалем. Прощавай, мій сину! Прощавай, мій чоловіче! Чи я не казала? відповіла дівчина. Я знайшла ліки твоїй хворобі, і розповім про тобі про них. Бо я також була прокажена; але очищена Богом, який є Ісус, син Діви Марії. І жінка запитала її, де цей Бог, про якого вона говорила, Тут, з тобою, сказала дівчина; Він живе в цьому ж домі. Але як таке можливе? Сказала та. Де він? Ось, відповіла дівчина, Йосип і Марія; і дитя, що з ними, на ймення Ісус; і Він – той, хто вилікував мене від моєї хвороби та моїх мук. Але яким чином, відповіла вона, ти вилікувалася від своєї прокази? Чи не скажеш мені? Чому ні? запитала вона. Матір Його дала мені воду, в якій Його омивали, і я налила воду на себе; таким чином я вилікувалася від своєї прокази. Тоді піднялася князівна і запросила їх, щоб забезпечити своєю гостинністю. І приготувала чудовий бенкет для Йосипа з численними гостями. І наступного дня взяла запашну воду, щоб омити Господа Христа, і потім налила ту ж воду на свого сина, якого взяла з собою; і негайно її син очистився від своєї прокази. Тоді, співаючи подяки і хвалу Богу, сказала: Благословенна мати, що народила тебе, Ісусе; чи ти так очищаєш тих, хто поділяє ту ж природу з тобою, водою, у якій омивали твоє тіло? Окрім цього, вона обдарувала великими дарами пані Діву Марію, відпустила з великими почестями.

19. Прийшовши після того до іншого міста, захотіли там переночувати. Тому завернули в будинок чоловіка, який щойно одружився, але який через магію на нього здійснену, не здатний був насолоджуватися з своєю дружиною, і вони провели цю ніч з ним, його закляття відпустило його. І опівдні, коли вони готувалися продовжити свою подорож, дружка молодої не дозволила їм піти отак, а влаштувала їм великий бенкет.

20. Тому вони вийшли наступного дня; і коли прийшли до іншого міста, побачили трьох жінок, що плакали, виходячи з цвинтаря. І коли Діва Марія побачила їх, попросила дівчину, що була з ними: Запитай, що сталося з ними, чи яке нещастя впало на них. І не відповідали вони на запитання дівчини, але питали самі: Звідки ви і куди йдете? бо день вже майже закінчується, і наступає ніч. Ми подорожні, відповіла дівчина, шукаємо дім, де могли б переночувати. Вони сказали: Ходіть з нами, та проведіть ніч з нами. І тому пішли вони разом, і прийшли в новий будинок з чудовим оздобленням та меблями. А в той час була зима; і дівчина, зайшовши в притулок цих жінок, знайшла, що вони знову плачуть та журяться. А поза ними стояв мул, покритий попонами з золотої тканини, і сезам покладено було перед ним; і жінки цілували його та годували. І дівчина сказала: Що за галас, мої пані, з цим мулом? В сльозах вони відповіли, кажучи: Мул, якого ти бачиш, був нашим братом, народжений від тієї ж матері, що і ми. І коли помер наш батько і залишив нам великий статок, і єдиного брата, ми старалися одружити його якнайкраще, і готували для нього весілля за прикладом чоловіків. Але деякі жінки, через взаємну ревність, зачарували його невідомими нам чарами; і однієї ночі, десь перед світанком, коли двері нашого будинку були зачинені, ми побачили, що наш брат перетворився на мула, яким ви зараз його бачите. І тому ми в смутку, як бачиш, без батька, який би нас втішив: немає в світі ні волхва, ні мага, ні чарівника, за яким ми не посилали; але ніхто не зупинив наш смуток. І як тільки наші серця переповняються жалем, ми піднімаємося і йдемо сюди, до нашої матері, і плачемо на могилі батька, і повертаємося назад.

21. І коли дівчина почула ці речі, Будьте мужні, сказала вона, і не плачте: бо зцілення вашого горя близько, так, біля вас, всередині вашого будинку. Бо я також була прокажена; але коли побачила цю жінку, і з нею ту маленьку дитинку на ім’я Ісус, я оббризкала своє тіло водою, в якій Його матір обмивала Його, і так зцілилася. І я знаю, що Він може зцілити і ваше горе також. Тому підніміться, підіть до моєї пані Марії; приведіть в свій будинок і розкажіть свій секрет; і просіть та благайте її змилуватися над вами. Як тільки жінки почули слова дівчини, швидко пішли до Діви Марії, та привели до їхнього притулку, та посадили, плачучи та кажучи: О наша пані, Діва Марія, змилуйся над твоїми служницями; не маємо жодного старшого від нас, не маємо голови сім’ї, ні батька, ні брата, які би жили з нами; крім цього мула, якого ви бачите, що був нашим братом, і жінки його таким зробили за допомогою чар. Тому благаємо тебе змилуватися над нами. Тоді, засмутившись з їхньої участи, Діва Марія взяла Господа Ісуса та посадила Його на спину мула; і плакала, як жінки, та казала Ісусу Христу: Сину мій! зціли цього мула Твоєю могутністю та поверни його до людської подоби, як було це задумано причиною. І коли ці слова злетіли з вуст Діви Марії, змінилася його форма, і мул став молодим чоловіком, без жодних вад. Тоді він, та його матір, його сестри вихваляли Діву Марію, та підняли хлопчика над головами, та почали цілувати Його, кажучи: Благословенна та, хто народила Тебе, Ісусе, Спасителю Світу, благословенні очі, які насолоджуються блаженством бачити Тебе.

22. Більш того, і брат, і сестри сказали до матері: Наш брат справді повернувся до людської форми, з допомогою Господа Ісуса Христа, та благотворному втручанню цієї дівчини, яка вказала на нас Марії та її сину. Тепер, дійсно, оскільки наш брат неодружений, для нас би дуже підійшло віддати йому за дружину цю дівчину, їхню служницю. І запитавши Діву Марію, і отримавши її згоду, вони відсвяткували чудове весілля для дівчини; і їх печаль змінилася на радість, і ритм їх грудей в танець, і зраділи вони, і розвеселилися, і торжествували, і співали вихваляючи, з нагоди своєї великої радости в найчудовіших і найвеличніших вбраннях. Потім почали проголошувати пісні та молитви, і казати: О Ісусе, син Давидів, що перетворюєш печаль в радість, та плачі в утіху! І Йосип та Марія залишалися там десять днів. Після того вони вирушили з великими почестями від цих людей, які прощалися, і прощаючись, знову заплакали, особливо дівчина.

23. І звернувши з цього місця, вони прийшли в пустелю; і почувши, що там кишіло грабіжниками, Йосип і Марія вирішили пройти цей район вночі. Але, коли вони йшли, зупинившись, побачили двох грабіжників, що спали на дорозі, і разом з ними було багато інших грабіжників, їх товаришів, які спали. І ті два грабіжника, в чиї руки вони попали, звалися Тіт та Думах. Сказав тоді Тіт до Думаха: Прошу тебе, відпусти цих людей, щоб наші товариші не побачили їх. І Думах відмовився, тоді Тіт знову сказав до нього: Візьми собі моїх сорок драхм і тримай як викуп. В цей же час він вийняв свій пояс, який мав навколо себе, щоб не дати йому відкрити рота або говорити. І Діва Марія, бачивши, що грабіжник робить добро, сказала йому: Господь Бог підтримає тебе по Його праву руку, і подарує тобі відпущення твоїх гріхів. І Господь Ісус відповів, та сказав Своїй матері: Через тридцять років, матінко, євреї розіпнуть мене в Єрусалимі, і цих двох грабіжників також повісять на хрест коло мене, Тіта – по праву руку і Думаха – по ліву; і після того дня Тіт піде перед мною в Рай. І вона сказала: Бог стримав це від тебе, сину мій. І тоді пішли вони до міста ідолів, яке перетворено було у дюни, коли вони наблизились до нього.

24. Тоді вони звернули до того явору, який зараз називають Матарея, і Господь Ісус створив фонтан в Матареї, в якому Діва Марія випрала Його сорочку. І з поту Господа Ісуса, який вона розбризкала там, зараз виробляється бальзам.

25. Тоді вони прийшли в Мемфіс, і побачили фараона, і залишалися три роки в Єгипті, і Господь Ісус зробив в Єгипті багато чудес, які не записані ані в Євангелії дитинства, ані в досконалому Євангелії.

26. І в кінці трьох років Він вийшов з Єгипту і повернувся. І коли вони прибули в Юдею, Йосип боявся входити до неї, але почувши, що Ірод помер, і що його син Архелай успадкував його трон, дійсно налякався, але увійшов у Юдею. І ангел Господній об’явився йому, кажучи: Йосипе, йди в місто Назарет та там будь.

Чудово справді, що Господь світу так повинен був народитися і пройти весь світ!

27. Опісля цього, йдучи в місто Вифлиєм, вони бачили багато і важких хворіб, забруднюючих очі дітей, які потім помирали. І була там жінка з хворим сином, якого вона принесла до Діви Марії, бо він був вже при смерті, та жінка бачила, як Марія омивала Ісуса Христа. Тоді сказала жінка до неї: Діво Маріє, зглянься над моїм сином, який страждає на важку хворобу. І Діва Марія послухала її і сказала: Візьми трохи тієї води, в якій я омивала свого сина, та побризкай на свого сина. Тоді жінка взяла трохи води, як сказала їй Діва Марія, та побризкала на свого сина. І як тільки вона це зробила, його хвороба зменшилася; а після недовгого сну він прокинувся безпечним і вилікуваним. І зраділа його матір з цього, знову принесла його до Діви Марії. І сказала вона жінці: Дякуй Богу, бо Він зцілив цього твого сина.

28. Там само була інша жінка, сусідка тієї, син якої нещодавно злікувався. І її син страждав від тієї ж хвороби, і очі його були майже сліпі, і жінка плакала ніч і день. І матір дитини, яка злікувалася, сказала їй: Чому б і тобі не взяти твого сина до Діви Марії, як я зробила зі своїм, коли він майже помирав? І йому стало краще від тої води, в якій обмили тіло її сина Ісуса. І коли жінка почула це від неї, вона також пішла і отримала трохи такої ж води, і обмила свого сина, і його тіло та очі негайно злікувалися. І їй також, коли вона принесла свого сина до неї і розповіла про все, що сталося, Діва Марія наказала дякувати Богу за вилікування її сина і нікому не розповідати нікому про це.

29. І було в тому самому місті дві жінки, дружини одного чоловіка, у кожної син хворів гарячкою. Одну звали Марія, а її сина – Клеопа. Вона піднялася і взяла свого сина, пішла до Діви Марії, і, пропонуючи чудову накидку, сказала: Діво Маріє, прийми цю накидку, і дай мені за неї одну маленьку пелюшку. Марія так зробила, і матір Клеопи пішла, і зробила з неї сорочку та надягнула на свого сина. І він злікувався від хвороби; але син її суперниці помер. І спалахнула ненависть між ними; і коли вони робили роботу по дому тижнем пізніше, і підійшла черга Марії, матері Клеопи, розпалила вона піч, щоб пекти хліб; і відійшла за тістом, яке вона замісила, залишивши свого сина Клеопу коло печі. Побачила її суперниця сина самого – а піч була дуже гаряча з вогнем розпаленим під нею – схопила його і кинула в піч, та відійшла. Прийшовши назад, Марія побачила свого сина Клеопу, що лежав в печі і сміявся, а піч вже охолола, так, ніби і не розпалювалася, тоді зрозуміла, що її суперниця кинула його у вогонь. Вона витягнула його, і тоді взяла його до Діви Марії і розповіла їй, що сталося. І сказала вона: Мовчи і нікому не розказуй про це, бо боюся за тебе, коли ти це розповіси. Після цього її суперниця пішла до криниці, щоб набрати води, і побачила Клеопу, що бавився коло криниці, нікого не було навколо, і вона схопила його та кинула в криницю, та пішла додому. І декілька чоловік, які пішли до криниці, щоб набрати води, побачили хлопчика, що сидів на поверхні води; і вони спустилися вниз і витягли його. І вони мали надзвичайне захоплення хлопчиком і вихваляли Бога. Тоді прийшла його мати і забрала його, і, плачучи, сказала: Моя пані, дивися, що моя суперниця чинить з моєю дитиною, і кинула вона його в колодязь; вона напевне знищить його одного дня або іншого. Діва Марія відповіла їй: Бог їй відімстить за тебе. Після того, коли її суперниця пішла набирати воду, її ноги заплуталися в мотузках, і вона впала в криницю. Декілька чоловік прийшли її витягнути, але знайшли, що її щелепи роздрібнені і її кістки зламані. Так вона померла жалюгідною смертю, і через неї народилася та приказка: Хто копає іншому яму, сам в неї падає.

30. Інша жінка мала двох синів, які захворіли, і один з них помер, а інший був при останньому подиху. І його мати, плачучи, підняла його і принесла до Діви Марії, і сказала: Моя пані, допоможи мені у важку хвилину. Бо я мала двох синів, і щойно одного поховала, а інший при смерті. Поглянь, як я збираюся благати і молити Бога. І вона почала говорити: Господи, Ти співчутливий, і милосердний, і повний прихильности. Ти дав мені двох синів, з яких забрав одного: принаймні іншого залиш мені. Тоді Діва Марія, бачивши пристрасть її плачу, змилостивилася над нею, і сказала: Поклади свого сина в ліжко мого сина, і накрий його цим одягом. І коли вона поклала його в ліжко з Ісусом, він вже закрив очі у смерти; але як тільки запах одягу Господа Ісуса Христа сягнув хлопчика, він відкрив очі, і кличучи свою матір голосно, попросив хліба, а взявши, почав смоктати його. Тоді його матір сказала: Діво Марія, тепер я знаю, що сила Бога є в тобі, тому твій син зцілює тих, хто ділить ту саму природу з ним, як тільки доторкнуться до його одягу. І цей хлопчик, якого зцілили, був тим, кого в Євангелії назвали Варфоломієм.

31. Крім того, там була прокажена, і вона пішла до Діви Марії, матері Ісуса, і сказала: Моя пані, допоможи мені. І Діва Марія відповіла: Якої допомоги ти шукаєш? Золота чи срібла? Чи ти хочеш, щоб тіло твоє очистилося від прокази? І та жінка запитала: Хто може це мені подарувати? І Діва Марія сказала: Зачекай трохи, доки я не обмию мого сина Ісуса, і покладу його в ліжко. Жінка зачекала, як і сказала їй Марія; і коли вона поклала Ісуса в ліжко, вона подала жінці воду, в якій обмила Його тіло, кажучи: Візьми трохи цієї води і полий на своє тіло. І як тільки вона так зробила, очистилася вона і вихваляла та дякувала Богу.

32. Тоді, після трьох днів перебування, вони пішли і прийшли в місто, побачили одного з старійшин, який одружився на дочці іншого старійшини. Але коли він побачив жінку, він помітив між її очима знак прокази у формі зірки, і тому шлюб було розірвано і анульовано. І коли та жінка побачила їх в такому стані, плачучи і переповнена смутком, вона запитала причину їх горя. Але вони сказали: Не цікався нашим станом, бо жодному живому не можемо сказати нашого горя, і можемо в ньому признатися лише собі. Проте вона настояла, і змогла увійти в довіру до них, кажучи, що, можливо, зможе підказати ліки. І коли вони показали їй дівчину зі знаком прокази між очами, і як тільки вона побачила це, сказала: Я теж, яку ви бачите зараз, страждала від тієї ж хвороби, коли з якоїсь нагоди я пішла у Вифлиєм. Зайшовши там у печеру, я побачила жінку на ім’я Марія з сином, якого звуть Ісус; і коли вона побачила, що я прокажена, зжалилась наді мною і дала мені трохи води, якою омивала свого сина. Побризкавши на себе ту воду, я очистилась. Тоді жінка сказала їй: Чи не згодишся ти, пані, піднятися і піти з нами і показати нам Діву Марію? І згодилась та, і вони піднялися і пішли до Діви Марії, несучи з собою чудові подарунки. І коли вони прийшли, і та подарували їй дари, то показали їй прокажену дівчину, яку вони привели. Тоді Діва Марія сказала: Нехай співчуття Господа Ісуса Христа зійде на тебе; і дала їм також трохи води, в якій омивала тіло Ісуса Христа, і наказала нещасній жінці скупатись в ній. І коли так сталося, вона негайно злікувалася; і вони всі, стоячи, вихваляли Бога. Тоді радісно повернулися у власне місто, вихваляючи Господа за Його діла. І коли старійшина почув, що його дружина злікувалася, він взяв її додому, вдруге одружився і дякував Богу за повернення здоров’я своєї дружини.

33. Була там також молода жінка, яку турбував Сатана; через це проклятий негідник постійно з’являвся їй у формі великого дракона, і готувався поглинути її. Він також висмоктував всю її кров, і вона залишалась як труп. І як тільки він підходив до неї, вона накривала голову руками, викрикувала і казала: Горе, горе мені, бо нікого поряд, щоб звільнити від того проклятого дракона. І її батько та мати, та всі, хто були навколо неї або бачили її, тужили за неї; і чоловіки стояли навколо неї натовпом, і всі плакали і тужили, особливо коли вона плакала і казала: Брати мої і друзі, чи є хтось, хто звільнить мене від цього вбивці? І дочка старійшини, яка зцілилася від своєї прокази, почула голос дівчини, підійшла до даху її замку і побачила її з головою, покритою руками, і в плачі, і натовп навколо неї, плачучи як стіна. І тоді запитала в чоловіка одержимої, чи жива мати його дружини. І коли він відповів, що обоє її батьків ще були живі, вона відповіла: Пошли за її матір’ю, щоб прийшла до мене. І коли вона побачила, що він послав за нею і вона прийшла, сказала: Чи ця божевільна дівчина – твоя дочка? Так, пані, сказала ця жінка в сумі і плачі, вона – моя дочка. Дочка старійшини відповіла: Збережіть мою таємницю, бо признаюсь вам, що хворіла раніше на проказу; але тепер Діва Марія, матір Ісуса Христа, зцілила мене. Але, якщо ви хочете, щоб ваша дочка зцілилась, візьміть її до Вифлиєму, та знайдіть Марію, маір Ісуса, і повірте, що ваша дочка зцілиться; я справді вірю, що ви повернетесь з радістю і ваша дочка буде зцілена. І як тільки жінка почула слова дочки старійшини, поспіхом пішла з своєю дочкою; і прийшовши в означене місце, вона пішла до Діви Марії, і відкрила їй стан її дочки. І Діва Марія, почувши її слова, дала її трохи води, в якій вона обмивала тіло свого сина Ісуса, і наказала їй налити цю воду на тіло її дочки. Вона також дала їй з одягу Господа Ісуса пелюшку, кажучи: Візьми цю пелюшку і показуй твоєму ворогу, як тільки його побачиш. І привітала їх і відпустила.

34. Тоді, коли вони пішли від неї, і повернулися у власний район, і прийшов час, коли Сатана хотів напасти на неї, в цей же час, цей проклятий з’явився їй у формі великого дракона, і дівчина налякалася його вигляду. І її мати сказала їй: Не бійся, дочко, дозволь мені підійти до тебе, і тоді покажи йому пелюшку, яку Діва Марія дала нам, і побачимо, що станеться. Тоді Сатана, підійшовши у вигляді жахливого дракона, тіло дівчини здригалось від страху його; але, як тільки вона вийняла пелюшку, і поклала собі на голову, і закрила очі нею, полум’я і живий вугіль почав кидатися з пелюшки і летіли в дракона. І велике чудо відбулося, як тільки дракон побачив тканину Ісуса Христа, з якої вистрибував вогонь, і летів в його голову і очі! Він скрикнув голосно: Що мені до тебе, Ісусе, син Марії? Чи мені втікати від тебе? І з великим страхом повернувся і відійшов від дівчини, і вже ніколи після того не з’являвся їй. І дівчина відпочивала від нього і вихваляла і дякувала Богу, і з нею всі, хто був присутній при цьому чуді.

35. Інша жінка жила в тому ж місці, і її сина мучив Сатана. Той, на ймення Юда, як тільки Сатана оволодівав ним, зазвичай кусав всіх, хто був навколо нього; і якщо тільки навколо нікого не було, то кусав себе за руки та інші кінцівки. Матір цього жалюгідного створіння, почувши славу Діви Марії та її сина Ісуса, піднялася і привела свого сина Юду разом з собою до Діви Марії. В цей же час, Яків та Ясес взяли з собою Ісуса Христа, щоб бавитися з іншими дітьми; і вони вийшли з дому і посідали, і Господь Ісус з ними. І одержимий Юда підійшов, і присів Ісусу на праву руку: тоді Сатана напав на нього як звично, і він захотів вкусити Господа Ісуса, але не міг; ти не менше він вдарив Ісуса справа, і Він почав плакати. І негайно Сатана вийшов з того хлопця, тікаючи, як скажений пес. І той хлопець, який дарив Ісуса, і з якого Сатана вийшов у формі пса, звався Юда Іскаріот, який віддав Його євреям; і з тієї ж сторони, з якої Юда вдарив Його, євреї проткнули списом.

36. Тепер, коли Господу Ісусу виповнилося сім років від народження, певного дня Він був зайнятий з хлопцями свого віку. Вони бавилися в глині, з якої робили образи ослів, биків, птахів і інших тварин; і кожен хвалився своєю майстерністю, вихваляючи свою роботу. Тоді Господь Ісус сказав хлопцям: Образам, які я зробив, я накажу ходити. Хлопці запитали Його, чи часом він не син Творця, і Господь Ісус наказав їм ходити. І вони негайно почали стрибати; і тоді, коли Він залишив їх, вони знову завмерли. І Він зробив фігурки птахів та горобців, які літали, коли Він наказував їм літати, і стояли, коли Він наказував їм стояти, і їли і пили, коли Він їх годував і поїв. Після того, як хлопці пішли і розповіли це батькам, сказали їх батьки їм: Сини, оберігайтеся водитися з ним знову, бо він чарівник: тому тікайте він нього і уникайте його, і більше після цього не бавтеся з ним.

37. Певного дня Господь Ісус, бігаючи і бавлячись з хлопцями, пройшов крамницю фарбара, якого звали Салем; і мав він у своєму магазині багато шматків тканини, яку потрібно було пофарбувати. Тоді Господь Ісус, зайшовши в магазин, забрав всі шматки тканини і покидав їх в балію, повну індіґо. І коли Салем прийшов і побачив свою тканину знищену, голосно заплакав і, підійшовши до Ісуса, сказав: Чому ти це зробив зі мною, син Марії? Ти зганьбив мене перед усіма городянами: бо кожен хотів того кольору, який йому підходив найбільше, ти ж прийшов і знищив все. Господь Ісус відповів: я зміню для тебе колір будь-якого шматка тканини, яку ти захочеш змінити. І одразу Він почав витягати шматки тканини з балії, кожний того кольору, який потрібен був фарбару, поки усі не повиймав. Коли євреї побачили це чудо і диво, вони вихваляли Бога.

38. І Йосип ходив по місту, і брав Ісуса з ним, коли за ним посилали по його фаху, щоб робити людям двері, повойники, ліжка, скрині; і Господь Ісус завжди ходив з ним. І часто, коли Йосипу потрібно було зробити щось на лікоть або п’ядь довше чи коротше, ширше чи вужче, Господь Ісус простягав Свої руки до цього; і як тільки Він так робив, все ставало за бажанням Йосипа. І йому не потрібно було щось робити руками, бо Йосип не був дуже вмілим теслею.

39. Тепер, одного дня, цар Єрусалиму послав за ним і сказав: Я хочу, щоб ти, Йосип, зробив мені трон, який би вміщався на місці, де я зазвичай сиджу. Йосип покорився і негайно розпочав роботу, і залишався в палаці два роки, поки не закінчив робити цей трон. І коли він ніс його на місце, він побачив, що кожній стороні бракувало дві п’яді заданого розміру. А цар, побачивши це, розлютився на Йосипа; і Йосип, сильно налякавшись царя, провів вечір без вечері, і взагалі нічого не спробував. Тоді Господь Ісус запитав його, чого він боїться, і Йосип відповів: Бо я зіпсував всю роботу, яку робив два роки. І Господь Ісус сказав йому: Не бійся, і не втрачай серця; але потримаєш одну сторону трону; я візьмуся за іншу; і ми поставимо його як потрібно. І Йосип, зробивши, як Господь Ісус сказав, і взявшись кожен за свою сторону, поставили трон на місце і довели до потрібного розміру. І ті, хто стояв поряд і бачили чудо, були вражені і здивовані, і вихваляли Бога. А дерево, з якого зробили той трон, було з тих, які святкували в часи Соломона, сина Давида; тобто багатьох і різних сортів.

40. Іншого дня Господь Ісус пішов на дорогу, і побачив хлопців, які зібралися разом для забав, і пішов за ними; але хлопці заховалися від Нього. Тому Господь Ісус, підійшовши до дверей певного будинку, і побачивши декількох жінок, що стояли там, запитав їх, куди ділися хлопці; і коли ті відповіли, що там нікого не було, Він знову сказав: А хто тоді ті, яких ви бачите в печі? Вони відповіли, що то трирічні діти. І Господь Ісус скрикнув і сказав: Виходьте, діти, до вашого Пастиря. Тоді хлопці, у формі дітей, повиходили і почали танцювати навколо Нього; і жінки, побачивши це, були дуже здивовані, і затремтіли, і швидко, благаючи і вихваляючи господа Ісуса, казали: О наш Господи Ісусе, син Марії, Ти правдивий той Пастир Ізраїлю; змилуйся над твоїми служницями, що стоять перед Тобою, і які ніколи не сумнівалися: бо Ти прийшов, Господи наш, зцілювати, але не знищувати. І коли Господь Ісус відповів, що сини Ізраїлю були як ефіопи серед націй, жінки сказали: Ти, Господи, знавець всіх речей, ніщо не може бути прихованим від Тебе; тепер, насправді, ми просимо Тебе про Твою милість, щоб відновив цих хлопців, Твоїх слуг, в попередню форму. Господь Ісус сказав: Ходіть, хлопці, нумо бавитись. І негайно, поки стояли ті жінки, діти перетворилися на хлопців.

41. У місяць Адар, Ісус, на манер царя, зібрав хлопців разом. Вони розстелили свій одяг на землі, і Він сів на нього. Тоді вони увінчали Його голову вінком з квітів і як служники стояли у Його присутности, наче Він був цар. І хто б не проходив тим шляхом, хлопці заставляли їх підходити, кажучи: Підійдіть сюди та вклоніть царю, а тоді йдіть своїм шляхом.

42. В цей же час, як це відбувалося, кілька чоловіків підійшли, несучи хлопця. Бо цей хлопець пішов у гори з однолітками на пошуки дров, і там найшов гніздо куріпки; і коли він простягнув свою руку, щоб взяти яйця з гнізда, отруйна змія вкусила його з середини гнізда, і тоді він закликав на допомогу. Його товариші швидко до нього підійшли, і знайшли його на землі, лежачим, наче мертвим. Тоді прийшли його родичі і забрали його, щоб занести в місто. І коли вони дійшли до місця, де Господь Ісус сидів, наче цар, а решта хлопчаків стояли навколо Нього, наче Його слуги, хлопчаки швидко вийшли вперед, щоб зустріти того, якого вкусила змія, і сказали до його родичів: Підійдіть і вітайте царя. Але коли ті не захотіли йти з причини суму, в якому вони були, хлопці потягнули їх силою проти їх волі. І коли вони підійшли до Господа Ісуса, Він запитав їх, чому вони несуть хлопця. І коли вони відповіли, що його вкусила змія, Господь Ісус сказав хлопцям: Йдемо і вб’ємо змію. А батьки хлопця попросилися піти, бо їх син вже був при смерти, але хлопці відповіли їм: Чи ви не чули царя, який сказав: Йдемо і вб’ємо змію? І ви йому не підкоритеся? І так, проти власної волі, їх привели назад. І коли вони підійшли до гнізда, Господь Ісус сказав хлопцям: Чи це місце змії? Ті відповіли, що так; і змія, за покликом Господнім, негайно вилізла, і віддала себе Йому. І Він сказав їй: Йди, і витягни всю отруту, яку ти влила в хлопця. І підповзла змія до хлопця, і виссала всю свою отруту. І прокляв її Господь Ісус, і негайно по тому вона згоріла на шматки; і Господь Ісус вдарив хлопця рукою, і той зцілився. І почав плакати; але Ісус сказав: Не плач, бо колись ти будеш моїм учнем. А був це Симон Кананіт, про якого згадується в Євангелії.

43. Іншого дня, Йосип послав свого сина Якова назбирати дров, і Господь Ісус пішов з ним за компанію. І коли вони прийшли до місця, де були дрова, і Яків почав збирати, раптом отруйна змія вкусила його за руку, і він почав кричати і плакати. І Господь Ісус ,бачачи його стан, підійшов до нього і подув на те місце, де його вкусила гадюка; і по тому він негайно зцілився.

44. Одного дня, коли Господь Ісус знову разом з хлопцями бавився на даху будинку, один з хлопців впав зверху і одразу відійшов. І решта хлопців втекла у всіх напрямках, і лише Господь Ісус залишився на даху. І родичі хлопця підійшли і сказали Господу Ісусу: Це ти, який скинув нашого хлопця з даху. І коли Він заперечував це, вони кричали, кажучи: Наш син мертвий, і ось той, хто його вбив. І Господь Ісус сказав їм: Не зводьте наклепів на мене; але якщо не вірите мені, йдемо і запитаємо самого хлопця, щоб він виніс правду на світло. Тоді Господь Ісус спустився і стоячи коло мертвого тіла, сказав голосно: Зено, Зено, хто скинув тебе з даху? Тоді мертвий хлопець відповів і сказав: Мій пане, це не ти той, хто скинув мене, а такий-то скинув мене. А коли Господь наказав тим, хто стояв поряд бути свідками Його словам, всі присутні вихваляли Бога за це чудо.

45. Одного разу Діва Марія насварила Господа Ісуса піти і принести їй води з криниці. І коли Він пішов набрати води, глечик, вже повний, вдарився об щось і розбився. І Господь Ісус витягнув Свою хусточку і набрав води і приніс Своїй матері; і вона здивувалася цьому. І вона заховала і зберігала в своєму серці все, що побачила.

46. Знову, іншого дня, Господь Ісус був з хлопцями на потічку, і вони знову робили маленькі ставки. І Господь Ісус зробив дванадцять горобців, і розставив їх навколо Свого ставка, по три на кожному боці. А це була субота. З цієї причини, єврей, син Ханана, підійшов і побачивши їх, так зайнятих, сказав у гніві і великому обуренні: Чи ви робите фігурки з глини в суботу? І він швидко підбіг і знищив всі їх ставки. Але коли Господь Ісус вдарив у долоні над горобцями, які Він зробив, вони, цвірінькаючи, відлетіли. Тоді син Ханана підійшов так само до Ісуса і знищив Його ставок так само, копнувши. І Господь Ісус сказав йому: Як ця вода витекла, так і твоє життя витече. І негайно той хлопець висох.

47. Іншим разом, коли Господь Ісус повертався додому ввечері з Йосипом, Він зустрів хлопця, який з такою силою налетів на Нього, що Він аж впав. І Господь Ісус сказав йому: Як ти щойно мене кинув, так і ти впадеш і не встанеш. І тієї ж хвилі хлопець впав і відійшов.

48. Був також у Єрусалимі один чоловік на ім’я Закхей, який навчав хлопців. Він сказав Йосипу: Чому, Йосипе, не приводиш ти Ісуса що навчати літерам? Йосип погодився на те і розповів про справу Діві Марії. Тому вони привели Його до вчителя; і той, як тільки Його побачив, виписав для нього алфавіт, і сказав Йому казати Алеф. І коли Він сказав Алеф, вчитель наказав Йому вимовити Бет. І Господь Ісус сказав йому: Скажи мені спочатку значення літери Алеф, і тоді я скажу Бет. І коли вчитель погрозив Його висікти, Господь Ісус пояснив йому значення літер Алеф і Бет; також які фігури літер були прямі, які криві, які завернуті в спіраль, які з крапками, які без них, чому одна літера йшла перед іншою, і ще багато інших речей Він почав перелічувати і пояснювати, які вчитель не чув ніколи і не читав в жодній з книжок. І ще сказав Господь Ісус до вчителя: Послухай, і я скажу їх тобі. І Він почав перелічувати чітко виразно: Алеф, Бет, Ґімель, Далет, і так до Тау. І вчитель здивувався, і сказав: Я думаю, що цей хлопець народився до Ноя. І повернувшись до Йосипа, сказав: Ти привів мені на навчання хлопця, який освіченіший, ніж всі вчителі. І сказав також до Діви Марії: Твоєму синові не потрібно навчання.

49. Після того вони повели Його до іншого, освіченішого вчителя, який коли він побачив Його, сказав: Скажи Алеф. І сказав Він Алеф, і вчитель сказав йому вимовити Бет. І Господь Ісус відповів йому, кажучи: Спочатку скажи мені значення літери Алеф, і тоді я вимовлю Бет. І коли вчитель тому підняв на нього руку і висік Його, негайно рука того відсохла і він помер. Тоді сказав Йосип до Діви Марії: З цього часу ми не випустимо його з будинку, бо кожен, хто йому протистоїть, помирає.

50. І коли Йому було дванадцять років, вони повели Його в Єрусалим на свято. І свято закінчилося, вони одразу повернулися, а Господь Ісус залишився в храмі між вчителями та старійшинами і наймудрішими чоловіками синів Ізраїлевих, яким ставив Він багато запитань по наукам, і давав відповіді у Свою чергу. Бо Він сказав їм: Чиїм сином є Месія? Вони відповіли Йому: Сином Давида. Чому ж тоді, сказав Він, він в Дусі називає його своїм паном, коли він каже, – Господь сказав моєму пану: Сядь по мою праву руку, щоб я міг покласти твоїх ворогів тобі до ніг. Знову головний вчитель сказав Йому: Чи ти читав книжки? І книжки, сказав Господь Ісус, і речі, написані в них. І Він пояснював книжки, і закон, і повчання, і статути, і містерії, які є в книжках тих пророків, речі яких жодне створіння не зрозуміло. Тому той вчитель сказав: Я до цього часу не знав і не чув про такі знання: Хто, як ви думаєте, буде цей хлопчик?

51. І філософ, який був там присутній, майстерний астроном, запитав Господа Ісуса, чи Він вивчав астрономію. І Господь Ісус відповів йому, та пояснив йому номери сфер, і важких тіл, їхню природу і дії; їхню опозицію; їхні аспекти, трикутники, квадрати і секстилі; їхній курс, прямий і зворотній; двадцять чотири і шістдесят двадцять четвірок; і інші речі поза розумінням причин.

52. І був там також серед філософів один дуже майстерний в природничих науках, і він запитав Господа Ісуса, чи Він вивчав медицину. І він, у відповідь, пояснив йому фізику і метафізику, гіперфізику і гіпофізику, сили і рідини тіла, і вплив їх; також кількість членів і кісток, вен, артерій і нервів; також вплив спеки і сухоти, холоду і вологости, і що воно збільшує; який вплив душі на тіла, її відчуття і сили; яка робота здатности говорити, гнівитися, бажати; нарешті їх кон’юнкцію і диз’юнкцію, і інші речі поза межею будь-якого створеного інтелекту. Тоді той філософ піднявся і вклонився Господу Ісусу, кажучи: Господи, від цього часу я буду твоїм учнем і рабом.

53. Поки вони говорили один до одного про ці та інші речі, прийшла Діва Марія, після того, як шукали Його три дні разом з Йосипом. Тому вона, бачивши Його, що сидить поміж вчителів і задає запитання, і відповідаючи в свою чергу, сказала Йому: Сину мій, чому ти так повівся з нами? Подивися, твій батько і я думали, що з тобою щось сталося. Але Він сказав: Чому ви шукаєте мене? Чи не знаєте, що я повинен зайняти себе в домі мого Отця? Але не зрозуміли вони Його слів до них. Тоді ті вчителі запитали Марію, чи Він її син; і коли вона ствердила, вони сказали: Благословенна ти, Маріє, що народила такого сина. І і повертаючись в Назарет, Він був їм послушний у всьому. І Його матір тримала всі ці слова Його в своєму серці. І Господь Ісус помужнів статурою, мудрістю, та схильністю Бога і людини.

54. І з цього дня Він почав приховувати свої чудеса та містерії та таємниці, і віддавав увагу закону, поки не минуло Йому тридцять років, коли Його Отець привселюдно не признав Його в Йордані своїм голосом посланим з небес: Це мій Син улюблений, в якому я маю втіху; подарунок Святого Духа у формі білого голуба.

55. Це Він, до якого ми вклоняємося з благаннями, який дав нам буття і життя, і який приніс нас з лона нашої матері; який заради нас набув людського тіла, і викупив нас, щоб Він міг нас обійняти у вічному співчутті, і показав нас Його милосердя, відповідно до Його терплячости, добродійности, щедрости і милосердя. Йому слава, щедрість, і сила, і влада віднині і навіки. Нехай так буде.

Тут закінчується ціле Євангеліє дитинства, з допомогою Всевишнього Бога, відповідно до того, що ми знайшли в Оригіналі.

Leave a Reply

Back to top