Петля Бойда СОВД (OODA)

В переддні Нового року, пересічній традиції планувати та давати собі обіцянки на подальший рік, і передодні подальшої невизначеності нашого життя, я собі тут згадав одного з найбільших військових стратегів 20-го століття, якого часто незаслужено обділяють увагою, але на основі ідей якого вся військова машина США, як і часто терористичні діячі, будує свою стратегію в бою, завдяки ідеям якого були розроблені штатівські авіавинищувачі F-15, F-16 та А10.

Джон Бойд та його петля СОВД (OODA) – це схема, яку він зазвичай розвертав за 5-8 годин.

Важко розповісти про всю важливість цієї петлі Спостерігай-Орієнтуй-Вирішуй-Дій (Observe-Orient-Decide-Act), але розповім тільки для чого ця петля.

Ми всі живемо у невизначеності і невпевненості. Кожен наступний день неможливо передбачити, результат кожної наступної дії неможливо спланувати. Джон Бойд створив цю петлю для того, щоб ми не боялися і не завмирали, коли ми зустрічаємося з невизначеністю і невпевненістю, а починали принаймні з чогось. Цю схему застосовують для пояснення багатьох понять: теорії неповноти Геделя, принципу невизначеності Гайзенберга, 2-го закону термодинаміки.

Зрештою, цю петлю використовують для полегшення розуміння наших думкових шаблонів (ментальних шаблонів або ментальних моделей).

В чому проблема? Навіщо нам розуміти наші же думкові шаблони? Тому що зазвичай ми намагаємося натягнути презерватив на глобус (що таке глобус – можу розказати окремо) – свої думкові шаблони натягнути на новий досвід, якого у нас ще не було. А це спричиняє розчарування, нерозуміння, фрустрації, занепокоєння, депресію врешті-решт.

І тут петля Бойда раптом каже:
– в будь-яких незрозумілих ситуаціях спочатку спостерігай
– поспостерігав? зорієнтуй свої дії відповідно до наявних знань, а також зроби поправку на нові знання, умови, ситуації, інформацію
виріши, що робити: одне, друге, третє, чи взагалі нічого – це теж рішення.
дій: перевіряй через дію все, що спостеріг, зорієнтував, все, що вирішив.
спостерігай результати своїх дій…

І продовжуй по петлі.

Думаю, що особливо це актуально все-таки в переддень нового року, після нового місячного місяця та сонячного затемнення.

Спостерігай-Орієнтуй-Вирішуй-Дій.

Веселого і радісного нового року, натягуйте менше презервативів на глобус (це відсилання до анекдоту, хто ще його не знає), і більше дійте!

І про всяк випадок – англійська версія.

Залишити відповідь

Повернутись вверх