Чоловік знатиме на цій крапці, що енергія, яку він так довго переслідував, нарешті його. Він може робити з нею все, що йому приємно. Його спільник – під його командуванням. Його бажання – правило. Він бачить все навколо себе. Але він також наштовхнувся на свого третього ворога: ЕНЕРГІЮ!
Енергія – найміцніший з усіх ворогів. І, природньо, найпростіше, що можна зробити – поступитися; зрештою, чоловік справді непереможний. Він наказує; він розпочинає з приймання обрахованих ризиків, а закінчує встановленням правил, бо він – майстер.
Чоловік на цьому етапі ледь зауважує свого третього ворога, який зменшує свої кола навколо нього. І раптом, без знання, він неодмінно програв битву. Його ворог перетворив його у жорстокого, примхливого чоловіка.
Він втратить усю свою енергію?
Ні, він ніколи не втратить свою ясність чи свою енергію.
Що тоді відокремлює його від чоловіка знання?
Чоловік, переможений енергією, помирає без справжнього знання як з нею [енергією] поводитися. Енергія – лише тягар на його долю. Такий чоловік не командує собою, і не може сказати коли чи як використовувати свою енергію.
Чи ця поразка від будь-якого з цих ворогів – кінцева поразка?
Звичайно, кінцева. Як тільки один з цих ворогів пересилює чоловіка, вже нічого не можна зробити.
Чи можливо, наприклад, що чоловік, якого поборола енергія, може побачити свою помилку і підлагодити свої шляхи?
Ні. Як тільки чоловік піддається – він скінчився.
А що, якщо він тимчасово засліплений енергією, а тоді відкидає її?
То значить, що його битва все ще триває. То значить, що він все ще намагається стати чоловіком знання. Чоловік поборений, тільки якщо він більше не намагається і покидає себе.
Але тоді, пане Іване, можливо, що чоловік може покинути себе страхові на роки, але, врешті, підкорити його.
Ні, це неправда. Якщо він піддається страхові – то ніколи його не підкорить, бо він ухилятиметься від пізнання і ніколи не намагатиметься знову. Але, якщо він намагатиметься пізнавати роками посеред свого страху, він, зрештою, підкорить його, бо він ніколи насправді не покидав себе йому.
Як він може побороти свого третього ворога, пане Іване?
Він повинен його побороти, навмисне. Він повинен прийти до усвідомлення, що енергія, яку він, на вигляд, підкорив, в реальності ніколи не була його. Він повинен завжди триматися в лінії весь час, поводячись ретельно і чесно з усім, що він пізнав. Якщо він може бачити ту ясність і енергію, без управління собою – це гірше, ніж помилки, він досягне крапки, де все тримається під перевіркою. Він знатиме тоді, коли і як використовувати свою енергію. І, таким чином, він поборе свого третього ворога.
Карлос Кастанєда. Вчення пана Івана. (Переклад Олександра Корицького)