Співчуття

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Попередні пости були про самотність і про гордість.

А тепер – про співчуття.

Співчуття – це свідома добровільна віддача енергії у випадку будь-яких подій із зовнішніми об’єктами.

Звучить не дуже зрозуміло?

А давайте тоді поговоримо про співчуття, милосердя, співпереживання і співстраждання на прикладі декількох історій.

Історія 1.

До тебе дзвонить друг, напрошується в гості, бо має якусь проблему і хоче про то поговорити. Приходить, починає розповідати як все погано, годину, другу, третю, пляшку, другу, третю. Ти починаєш разом з ним переживати цю проблему, думати, що можна зробити, заморочуватися, шукати інших знайомих, які якось можуть зарадити чи допомогти.

Спілкування закінчується, друг йде, тобі так само погано, як і другу було при тобі, ти продовжуєш думати про проблему друга, піднімати на ноги усе своє оточення, тратити свій час і гроші на вирішення проблеми друга, приходиш до друга з людьми і рішенням проблеми… А друг каже: «Ти чого? Яка проблема? Я вже давно всьо забув…»

Ти спустошений, вбитий, виснажений, в тебе починаються свої проблеми, бо все, що міг, витратив на вирішення проблем друга.

Бувало таке? Так от оце називається співстраждання.

Історія 2.

До тебе дзвонить друг, напрошується в гості, бо має якусь проблему і хоче про то поговорити. Приходить, починає розповідати як все погано, годину, другу, третю, пляшку, другу, третю. Ти починаєш разом з ним переживати цю проблему, думати, що можна зробити, заморочуватися, шукати інших знайомих, які якось можуть зарадити чи допомогти.

Спілкування закінчується, друг йде, тобі ще трішки погано, як і другу було при тобі, але ти перестаєш думати про проблему друга в межах півгодини-години після його виходу, бо всю енергію, яку друг хотів, він вже потягнув. Потім болить голова, може бути погано, але то вже наслідки втрати енергії, які достатньо швидко (чи у когось довше) нівелюються (пропадають).

Бувало таке? Так от оце називається співпереживання.

Історія 3.

До тебе дзвонить друг, напрошується в гості, бо має якусь проблему і хоче про то поговорити. Приходить, починає розповідати як все погано. Ти його зупиняєш на 3 хвилині, кажучи: «Добре, ти прийшов вирішити цю проблему? Тоді тобі потрібно зробити ось це, ось це і ось це. Тоді це все вирішиться. Якщо потрібно спочатку тобі допомогти, щоб почати це робити – скажи».

Багато друзів на це ображаються. Тому що вони НЕ ХОЧУТЬ ВИРІШУВАТИ проблему. Вони хочуть твоєї енергії, твого часу, твоїх емоційних станів, щоб ти вкидував в них свою емоційну енергію, якою вони харчуються.

І саме це – саме свідоме пропонування вирішення чужих проблем руками тих самих чужих – і називається співчуття.

Ти відчуваєш проблему, відчуваєш ситуацію, розумієш її, знаєш, як її вирішити, маєш методи її вирішення або знаєш, хто може допомогти її вирішити, але спочатку ти повинен знати, чи саме цього (саме вирішення проблеми) хоче твій друг. Інакше дивись історію 1 і 2.

Дуже часто при перекладі на українську і російську мови буддійських та християнських текстів людям спеціально нав’язують емоційні стани співстраждання, щоб потім мати за що зачепити і як витягувати з них енергію.

Та Будда і Ісус ніколи не говорили про співстраждання. Будда говорив про співчуття усім живим істотам. Він говорив про те, що кожна окрема істота повинна сама вийти зі страждань, а не користуватися чужими руками, ногами, енергією. Єдина можливість скористатися чужою енергією – попросити допомоги для того, щоб зрушити з місця і почати виходити з своїх проблем.

Щодо милосердя, то думаю, що історія номер 4 проведе межу між тим, що нам нав’язують в якості милосердя, та співчуттям.

Історія 4.

Вважається, що це первинно це була історія про Конфуція (Кун-цзи, вчителя Куна).

Одного разу мудрець переходив міст через річку. Посередині мосту сидів жебрак і жебрав. Практикуючи співчуття, мудрець приніс жебраку вудку і навчив його рибалити.

Що б зробив ти? Кинув би 5-10 грн цьому жебраку, думаючи, що таким чином викупляєш свої гріхи? Чи допоміг би так, щоб дати жебраку вічний харч? Можете коментувати)))

Забудьте про співстраждання, співпереживання та інші емоційні стани. Допомагайте іншим вийти зі скрутних ситуацій. Звичайно ж, якщо вони про це просять. Звичайно ж, якщо саме вихід з ситуацій вони мають на увазі.

Практикуйте співчуття.

Leave a Reply

Back to top